
Lezárult a tatabányai kultúrafogyasztási szokásokat és igényeket vizsgáló felmérés
Lezárult a tatabányai kultúrafogyasztási szokásokat és igényeket vizsgáló felmérés, az Agora Fórum – Kerekasztal záró-szintetizáló workshopján a kerekasztal tagjai megfogalmazták és bemutatták a felmérés eredményeire alapozott jövőbeli elképzeléseiket, a stratégiai és működési irányaikat érintő változásokat, változtatásokat.
Felmérés készült Tatabányán a kultúrafogyasztási szokásokról és igényekről. Az ennek alapját képező kérdőívet – amely a közösségi aktivitásokra és az azokban való részvételi hajlandóságra is kitért – kicsivel több mint ezren töltötték ki (nem reprezentatív minta). Már a kezdeményezés is partnerségen alapuló közösségi összefogás eredménye: A Vértes Agorája közel 40 Tatabányán működő közösségi-, kulturális- és civil szervezettel közösen létrehozta az Agora Fórum – Kerekasztalt, amely elsőként a város kulturális élete dinamizálásához elengedhetetlen adatgyűjtésbe kezdett, s valósította meg ezt a felmérést.
A Kerekasztal missziója Tatabánya kulturális értékeinek örökítése és gyarapítása. A küldetés maradéktalan véghezvitelét stabil alapokra kell helyezni, s ez most Tatabányán megtörtént:
a szervezetek elköteleződése, s a jelenkori – adatokkal alátámasztható – igények ismerete fontos és szükséges muníció ahhoz, hogy a város közösségi-kulturális életére hathatós befolyással legyenek azok, akiket mindennapi munkájuk is erre predesztinál.
A Kerekasztal és a felmérés létrejöttét a TOP-7.1.1-16-H-037-5 számú Közösségi és kulturális események többszempontú összehangolásának tervezése című helyi felhívásra született TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2021-02142 azonosító számú Agora Fórum – Kerekasztal elnevezésű HACS pályázat finanszírozta.
Előzmények
Az Agora Nonprofit Kft., s benne A Vértes Agorája – mint Tatabánya és térsége meghatározó közösségi-kulturális intézménye – alapvető feladatainak egyike a városban és térségében hasonló területen működő szervezetekkel közösen létrehozott – Agora Fórum koordinálása, működtetése.
Az Agora ezt a feladatot partneri szemlélettel, proaktív magatartással, s azzal az igénnyel látja el, hogy a fórum a közös gondolkodás, az előremutató – eredményre fordítható – akciók színtere legyen. Teszi mindezt úgy, hogy szem előtt tartja mind partnerei, mind az általuk elérni kívánt célcsoportok globális és egyedi igényeit.
A 2013 óta működő Agora Fórumot a fent nevezett pályázatnak köszönhetően lehetett kibővíteni, s új tagokkal gyarapítani. Így összesen harmincöt Tatabányán működő közművelődési, közösségi és kulturális szervezet létesíthetett partneri viszonyt, illetve erősíthette meg azt, egy közös cél érdekében.
Az Agora Fórum – Kerekasztal célja
Az Agora a tervezettség, a projektkultúra, s a konzekvens megvalósítás mellett mindig keresi az új irányokat, a változásnak nem elszenvedője, hanem kezdeményezője. Mindezt a partnerség lehetőségeinek keresése, a nyitott és toleráns viszonyulás igényével teszi, viszonossági alapon partnerei erősségeire támaszkodva. Ez a muníció predesztinálta arra, hogy kultúraközvetítői misszióját maradéktalanul betöltve élére álljon egy olyan kezdeményezésnek, amellyel a Tatabányán elérhető kultúra és a közösségi aktivitások minőségére – partnereivel szorosan együttműködve – az itt élők igényeinek megfelelő befolyást gyakoroljon, dinamizálja a város kulturális életet, hozzájárulva a jobb életminőséghez, s elősegítve a helyben maradást.
Ez a kezdeményezés a COVID-19 világjárvány okozta helyzetben – a kultúrafogyasztási szokások kényszerű változásai közepette – még inkább aktuális. A megváltozott igényekre gyorsan és hathatósan reagálni csak pontos, jelenkori adatok birtokában lehet.
Az Agora Fórum – Kerekasztal létrejötte
Az ennek jegyében írt, fent említett pályázat, – amely Tatabánya kultúrafogyasztási szokásainak és igényeinek felmérésére létrejött, három alkalomból álló workshop sorozat megvalósításáról szólt – támogatásra érdemesnek tartatott, s kihirdetésével egyidejűleg megkezdődött a szervezőmunka.
A három – egymásra épülő – workshop:
- Programindító-tervező workshop
Létrejött az Agora Fórum – Kerekasztal, amelyen megtörtént a formális elköteleződés. A 35 szervezet képviselői aláírták a küldetésnyilatkozatot. Ezt követően kezdődött a kultúrafogyasztási szokásokat és igényeket felmérő kérdőív elvi és tartalmi területeit alapvetően meghatározó munka, a közös gondolkodás, illetve a szervezetek egyedi igényeinek megfogalmazása.
A workshopot követően létrejött a kérdőívet végső formába öntő ún. szövegező team. Az első nyers változatot megkapták, s véleményezték a szervezetek képviselői. Ezek figyelembevételével született meg a végleges változat, amely október 1-jén vált publikussá, először elektronikus formában. Ezzel egyidejűleg megkezdődött a papíralapú kérdőívek sokszorosítása és a célközönséghez való eljuttatása.
- Adat- és helyzetelemző workshop
Az egyhónapos adatfelvétel lezárulta után megkezdődött a gyorselemzés, s a legfontosabb – következtetésekre alkalmas – grafikonokat tartalmazó kiadvány összeállítása. A második workshopon ezt ismerhették meg a résztvevők, s az előre rögzített hívókérdések mentén fogalmazhatták meg saját következtetéseiket.
- Záró-szintetizáló workshop, sajtótájékoztató
A kerekasztal szervezetei rövid, 5-10 perces prezentációt tartottak, amelyben bemutatták a felmérés eredményeire alapozott jövőbeli elképzeléseiket, a stratégiai és működési irányaikat érintő változásokat, változtatásokat.
A projektnek köszönhetően a közművelődés, a közösségi élet, a kultúraközvetítés területén tevékenykedő tatabányai szakemberek kezébe olyan adatok és információk kerülnek, amelyek segítségével – közösen és külön-külön megfogalmazott – újszerű és dinamikus stratégia kialakítására nyílik lehetőségük, amelynek végső kezdeményezettje a város, azaz Tatabánya lakossága.
Az Agora Fórum – Kerekasztal tagjai